Teniste Çiftler Oyunu Ve Detayları

Teniste Çiftler Oyunu Ve Detayları

Tenis pek çok anlamda önemli detaylar içeren spor arasında yer almaktadır. Tekler ve çiftler müsabakaları ile birbirinden ayrılan maçlar farklı şekillerde kuralların gündeme gelmesine neden olmaktadır. Bu anlamda her iki müsabaka şeklinde ayrı ayrı incelemek gerekmektedir. Çiftler müsabakaları ile ilgili olarak dikkat çeken en önemli değişiklik kort ölçüleri ile alakalıdır. Çiftler oyununda saha 10,97 metre genişliğine sahiptir. Yani mevcut sahanın her iki taraftan 1,37 metre daha genişlemiş şekli ile oyun oynanır. Çiftler müsabakasında her setin ilk oyununda ilk servisi kimi yapacağına çiftler kendi aralarında karar verirler. Servis atma sırası diğer eşlerin takip eden oyunlarda ardışık şekilde servis kullanmasına olanak tanır. Her türlü tenis malzemesi ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Tenis müsabakalarında servis karşılama sırası da aynı şekilde çiftler arasında kararlaştırılır. Servis karşılayan oyuncu her tek sayılı oyunda mevcut servisi karşılamaya devam etmektedir. Bu anlamda karşılama sırasında çiftler herhangi bir kural söz konusu olmaksızın sahanın istedikleri noktasında durabilmektedir. Söz konusu sıra ile ilgili olarak herhangi bir hata yapılması durumunda alınan sayılar silinmektedir. Teniste çiftler müsabakalarında atılan top kendi sahasındaki eşine değmiş ise mevcut servis hatalı sayılmaktadır. Bu anlamda sadece bedenen değil giydiği giysi ya da üzerindeki herhangi bir aksesuara değmesi durumunda da aynı kural geçerli sayılacaktır. Bu açıdan servis atıldıktan sonra top yere düşmeden önce oyuncuya dokunursa puan servis atan oyuncuya yazılır.

Çiftler tenis müsabakalarında dikkat çeken diğer bir nokta ise topa vuran kişinin hemen ardından eşinin de topa herhangi bir noktasıyla değmesi durumudur. Bu durumda puan karşı tarafa yazılır ancak söz konusu teması top ile raket arasında olması gerekmektedir. Özetlemek gerekirse eşler arasında kendi sahalarında sırasıyla top oyuncuların raketleri değerse puan karşı tarafa yazılmaktadır. Çisem müsabakalar ile ilgili olarak genel durum bu şekilde ifade edilmektedir. Ancak istisnai durumlar neticesinde alınan önlemler farklılaşabilir. Nitekim her disiplin için gelişim sürekliliği olan bir kavramı ifade eder. Bu durum gerek çiftler ve gerekse de tekrar müsabakaları için geçerli olan genel bir bilgidir.

Spor