Tenis Vuruşları Hakkında Önemli Notlar

Tenis Vuruşları Hakkında Önemli Notlar

Bilindiği üzere tenis kıyasıya rekabetin gerçekleştiği spor dalları arasında yer almaktadır. Bu noktada geçerli en önemli sebebin az oyunculu bir spor olduğu ifade edilebilir. Söz konusu sporun birçok anlamda oyuna ve oyuncuya etkisi bulunmaktadır. Tenis ekipmanlarının önemi mevcut ekipmanların çeşitli aksesuarlarla destekleniyor olması söz konusu alan hakkındaki mevcut bilgileri oldukça önemli kılmaktadır. Günümüz insanlarının hareket kabiliyeti noktasında önemli ihtiyaçlarının olması ve çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesi noktasında söz konusu alanları daha da popüler hale getirmiştir. Ülkemizde de son yıllarda tenis hakkında ilgi büyümüştür. Tenisi ilgili merak edilen konular arasında tenis vuruşları de yer almaktadır.

  • Tenis vuruşları mevcut tenis kuralları dahilinde yapılması beklenen raketin topa vurması suretiyle karşı tarafa iletilen teknikleri ifade etmektedir. Bu açıdan öncelikle servis atışı ile oyun başlamaktadır. Burada yapılması beklenen fileye değmeden topu karşı tarafa iletmektir. Mevcut vuruşlar arasındaki serbest vuruşu oldukça önemli bir başlangıçtır. Genel itibariyle servis atışı yaparken top alın hizasından itibaren 2 kol boyu yükseltilerek vuruş yapılır. Teniste servis çeşitleri flat yani düz servis kick yani topspin servis olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Servis atışı her bir set başında diğer bir oyuncu tarafından başlatılmaktadır.
  • Servis atışının yanı sıra tenis vuruşları arasında forehand yer almaktadır. Forehand raket tek elde tutularak düzgün bir açıyla açılması, dizler hafif kırıkken yükselen topa vurulması şeklinde yapılmaktadır. Vuruş bittikten sonra raket sol dirseğe doğru yaklaştırılmaktadır. Forehand vuruşlarda avuç içi, topa vurulurken rakip tarafa bakmaktadır. Backhand vuruşlarda iki elle raket tutulmaktadır. Diğer taraftan tek el backhand de vuruşlar arasında yer alır. Çift el backhand başladığı gibi bitirilmektedir. Burada elin tersi rakip tarafa bakmaktadır. Tek el backhand ise vuruşun bitiminde gövde açılmaktadır.
  • Diğer temel vuruşlar da smaç ve voledir. Smaç yüksekten gelen toplara vurularak yapılmaktadır. Vole ise file önündeki vuruş şeklidir.
  • Tenis vuruşları oyundan oyuna ve oyuncudan oyuncuya değişmektedir. Bu açıdan diğer bir deyişle tenis, oyun stillerinin varlığıdır. Her oyuncunun kortun farkı noktasındaki faaliyeti vuruşları etkiler.
Spor