Tenis İçin Lisans Belgesi Nasıl Çıkartılır

Tenis İçin Lisans Belgesi Nasıl Çıkartılır

Tenis sporunda lisans belgesine sahip olmak her türlü turnuva, federasyon ve maçlarda oynanabileceği anlamına gelir. Tenis sporunda büyük federasyonlarda maça çıkabilmek için lisans belgesi bulundurulması gerekir. Bir tenis oyuncusunun lisans sahibi olabilmesi için ise profesyonel düzeyde tenis oyuncusu olması gerekmektedir. Profesyonel olmuş, tenis sporunda kendini kanıtlamış olan her birey lisans belgesi sahibi olmaya da hak kazanmış demektir. Lisans belgesi çıkarma konusunda ferdi veya bir kulüp dahilinde olunup olunmadığı çok önemlidir. 7 yaşından itibaren tenis sporuna başlamış olan her birey lisans sahibi olabilir. Kulüp bazında lisans çıkarılırken bir süreç gerekirken, ferdi olarak lisans çıkarmak için bir süreç beklemeden direk başvuru yapılabilir. Yeni alınmış olan kararlar doğrultusunda lisans belgesine sahip olmak için Türkiye Tenis Federasyonu tarafınca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü il ve ilçe binalarından başvuru yapılır. Yapılan başvurularda istenen bütün belgeler tamamlandığında başvuru işlemi gerçekleştirilir. Kulüp bazında yapılan lisans başvurularında lisans belgesi kulübe teslim edilir ve tenis oyuncusu kulüpten belgesini teslim alır. Ferdi olarak yapılan başvurularda ise 1 ila 2 hafta aralığında lisans belgesi şahsa ulaşmış olacaktır.

Profesyonel Tenisçi Olunması İçin Gereken Süreç

Profesyonel olan bir tenis oyuncusu hayatının neredeyse tamamını tenis oyununa adamış olan oyuncudur. Profesyonel tenis oyuncuları genellikle bütün boş vakitlerini tenis sporu oynayarak doldurur. Profesyonel bir tenisçi olmak için psikolog ve tenisçiler 5 yıl veya 1000 saat tenis oynanması gerektiğini söylüyor. Bu süreçleri doldurmuş olan bir tenisçi profesyonel tenisçi olmuş olacaktır.

Tenis Sporu Hakkında Gerekli Bilgiler

Tenis sporu, tüm dünyada hâkim olan ve gelişmiş bir spor dalıdır. Tenis sporunun uluslararası olmak üzere maçları, turnuvaları ve şampiyonaları vardır. Bir tenis maçında oyuncu sayısı 4 kişiyi geçemez. Takım bazlarında ise oyuncu sayıları 1 veya 2 olabilir. Bu sayıların dışında herhangi bir oyuncu eklenilmesi veya çıkartılması tenis kurallarına aykırı bir durum olacaktır. Tenis sporunda sayı veya maçı kazanmak setleri kazanma yolu ile gerçekleştirilir. Belirli sayı almak oyunu, belirli oyunu almak da setlerin kazanılmasını ifade eder.

Spor