Siyam Kedisi Hakkında Önemli Bilgiler

Siyam Kedisi Hakkında Önemli Bilgiler

Siyam Kedisi Hakkında Önemli Bilgiler

Siyam Kedisi adını aldığı Siyam’da tapınak bekçisi olarak kullanılmıştır. Kökeni Tayland’a dayanan bu cins dünya üzerinde en fazla sahiplenilen kedi türü olarak bilinir. İnsanları mavi gözleri, müthiş zekâsı ve asil duruşuyla etkileme becerisine sahip olan bir kedi türüdür. Kedi sahiplendirme ilanlarında da çok fazla aranan kedi ırkları arasında yer almaktadırlar.

Siyam Kedisi Irk Özellikleri

Kıvrak zekâsı ve geveze olmasıyla bilinen bir kedi türdür. Dikkatleri üzerine çekmeyi oldukça sevdiğinden dolayı sürekli miyavlarlar. İsteklerini sürekli mırıldanarak belirtirler. Akıllı, insan dostu ve cana yakın olması dolayısıyla sahiplenildiği eve çabuk alışırlar. Alıştıktan sonra sessizce oturmazlar; aşırı hareketli ve konuşkan olduklarından sahipleriyle yakın ilişkiler kurarlar. Tüy yapıları genellikle kırık beyaz, kısa ya da orta uzunlukta olur. Kulak yapıları normal kedi kulağı gibidir. Yalnızca uca doğru sivri bir şekli vardır. Gövdeleri kalın güçlü ve çevik olur. Kuyrukları genellikle uzun ve ince olur. Kilo yapıları fazlasıyla farklılık gösterir. Ortalama 4,5-14 kg arasında olur. Vücut yapıları ise kaslı ve atletiktir. Siyam Kedisi türü koruma içgüdüsü fazla olan bir türdür. Sahiplerine ve yavrularına karşı aşırı sahiplenici olabilirler. Asi olarak bilinen kedi cana yakınlığı ile ev halkına ve diğer hayvanlara karşı fazlasıyla uyumlu olabilirler. Oyun oynarken tırnaklarını saklayarak zarar vermekten kaçınırlar. Sahiplerini ısırmazlar. Bu özelliğiyle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir kedi türüdür. Sahibine karşı inanılmaz bir güven duyar ve sürekli onunla vakit geçirmek ister. Duygusal yapısı sebebiyle ilgi görmeyince küsüp, depresyona girme özelliğine sahiptir

Siyam Kedisi Türleri

  • Redpoint
  • Creampoint
  • Bluepoint
  • Lilapoint

Siyam Kedisi Bakımı Ve Eğitimi

Kedi sahiplendirme aracılığı ile alınmaları durumunda yaş ve cinsiyet özelliklerine dikkat edilmesi fayda sağlayacaktır. Nitekim bu detaylar çoğu zaman aynı ırk içinde yer alan kedilerde dahi önemli farklılıkların nedeni olabilmektedir. Tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için tuvalet kabı alınması gerekmektedir. Utangaç yapısı sebebiyle tuvalet kabını tenha yerlere koyulması daha iyi olacaktır. Bazı Siyam kedileri kaba ikinci kez tuvaletlerini yapmazlar. Bu konuda kabı sık sık değiştirmek gerektiği önerilir. Zekâsı sayesinde tuvalet eğitimini kolaylıkla alabilirler. Tüylerinin kısa olması nedeniyle çok fazla tüy dökmezler. Kendilerini yalayarak temizleseler de ara ara tüylerinin toplanması iyi olacaktır. Tüy fırçası ile 2 hafta aralıklarla tüylerin taranması yeterli olacaktır. Mama konusunda veterinerden yardım alınabilir.

Genel Kültür