Güneşten korunmak için 10 yolu

Güneşten korunmak için 10 yolu

Artık yaz kapıda, güneş daha sık yüzünü gösterir oldu. Her mevsim, özellikle de yaz günlerinde güneş koruyucu kullanmamız gerektiğini, güneşten yayılan UVA ve UVB ışınlarının sadece cildi yaşlandırmakla kalmayıp cilde leke ve yanıklar gibi daha ciddi zararlar da verdiğini, bu yüzden de güneş koruyucularının günlük bakım rutinimizin ayrılmaz bir parçası olması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki günlük hayatımızda güneş kremi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz.

Hayatınızı kolaylaştıracak 10 tavsiye

– Haftada 2-3 defa 10-15’er dakika sadece elinizin üzeri bile güneş görse, gerekli D vitamini sentezi için yeterlidir. Bu düşünce ile fazla güneş ışınına maruz kalmaktan kaçının.

– Güneş koruyucunuzu giyinmeden önce uygulayın. Giyindikten sonra, kollarınız, ayak bilekleriniz ve dekolteniz gibi güneşe maruz kalan kimi noktalarda uygulamada zorlanabilirsiniz.

– Güneş ışınlarının yaklaşık %90’ı ince bulutlardan geçebilir. Bu nedenle sadece güneşli günlerde değil, bulutlu havalarda da güneş kremi kullanın.

– Cildin çevresel etkilere karşı koruyucu doğal bir koruyucu tabakası bulunuyor. pH değeri 5.5 olan bu doğal tabakanın sağlıklı kalması için aynı pH değerine sahip ürünler kullanılmalı. Bu nedenle kullandığımız güneş kremlerinin de pH değeri 5.5 olmalı.

– Fondötenler, BB kremler gibi bazı makyaj ürünleri SPF’li olsa da yine de güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

– Eski güneş kremlerini kullanmayın. Güneş kremlerinin ömrü bir yıldır. Bir yıl sonunda etkileri azalır.

– Gün içinde çok terliyorsanız, sadece plajda değil günlük hayatınızda da suya dayanıklı güneş kremlerini kullanmayı tercih edin.

– Yaz günlerinde çantanızda her zaman güneş kremi bulundurun. Arada güneş kreminizi tazelemeniz gerekebilir.

– Kar, kuma göre 5 kat, denize göreyse 3 kat daha fazla güneş ışınlarını yansıtır. Bu nedenle sadece yazın değil 4 mevsim güneşten korunmak gereklidir.

– Güneş kremini uyguladıktan sonra dışarı çıkmadan en az 20 dakika bekleyin. Kremin etkisini göstermesi için zamana ihtiyacı var.

Artık güneşli günlerin tadını çıkarmaya hazırsınız. 🙂

Kaynak: seogenel.com

Moda ve Yaşam