Evde manikür yapımı

Evde manikür yapımı

Dışarıda bu bakımı yaptırmak istemeyen ve evde kolayca manikür yapabilirler.

Manikür aşamaları

– Tırnakların tüm oje ve boyalardan arındırılması gerekmektedir. Bir asetonlu pamuk tırnaklar silinir ve iyice temizlenir..

– Daha sonra, eller iyice kurulanır ve tırnaklar kısaltılacaksa törpü ya da tırnak makası ile kısaltılır. İstenilen şeklin verilmesi için törpülenir. Küt tırnak ya da yuvarlak tırnak şekli tercih edilebilir. Törpü seçimi de oldukça önemlidir. Törpüleme işlemi her seferinde aynı yöne doğru yapılmalıdır. Aksi halde tırnağa zarar verebilir.

– Törpüleme işlemi bittikten sonra, tırnaktaki ölü deriden kurtulma aşamasına geçilir. Bunun için bir kütikül çubuğu kullanılır. Bu kütikül çubuğu ile tırnak etleri geriye doğru itilir. Bu etler çok fazla ittirilmemesi gerekir, aksi takdirde tırnak etinin kanamasına neden olur. Geriye ittirme işleminden sonra tırnak etlerini yumuşatmak ve daha sonraki kesme aşamasına yardımcı olmak için tırnak etlerine vazelin ya da yumuşatıcı özelliği olan bir krem veya losyon sürülür.

– Daha sonra eller manikür suyunda 3 – 4 dakika kadar bekletilir. Manikür suyunun önceden hazırlanır. Tırnaktaki renk dengesini sağlamak için suya birkaç damla limon suyu sıkılabilir. Daha sağlıklı tırnaklar için ise suya bir çay kaşığı kadar zeytin yağı eklenir. Zeytin yağındaki e vitamini tırnakları besleyecektir.

– Tırnaklar suda bekletildikten sonra eller kurulanır. Ölü deriden kurtulma işlemine geçilir. Bunun için tırnak etine özel bir et makası kullanılması gerekmektedir. Etleri çok derine inmeden kesmek gerekir. Bu işlem de tamamlandıktan sonra manikür bitmiş olacaktır. Daha sonra eller nemlendirici ile nemlendirilir. İsteğe bağlı olarak koruyucu bir tırnak cilası ya da oje uygulanabilir.

– Manikür sırasında kullanılan araçları da işlem bittikten sonra alkol ile temizlemek daha hijyenik bir kullanım sağlayacaktır.

Kaynak: iceriksistemi.com

Moda ve Yaşam