Bir Tenis Oyuncusunun Tenis Sporu Hakkında Bilmesi Gerekenler

Bir Tenis Oyuncusunun Tenis Sporu Hakkında Bilmesi Gerekenler

Tenis sporu en az 2 ve en fazla 4 kişi ile oynanan bir spor dalıdır. Tenis sporu içerisinde temel ekipman olan tenis topu ve raket ekipmanları kullanılır.Yan ekipman olarak tenis sporunda raketlere yardımcı olarak kordaj ve grip ekipmanları kullanılır. Bir tenis oyuncusu, tenis müsabakalarında ve tenis antrenmanlarında üzerine giyeceği tenis kıyafetleri konusunda özenli, temiz ve titiz olmalıdır. Giyilecek olan kıyafetler ise günlük hayatta giyilen kıyafetlerden farklıdır. Kumaşları konusunda da değişik olan bu kıyafetler şort, şort etek, çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler, tayt ve kadınlar İÇİN geçerli olan tenis takımlarından oluşur. Günlük hayatta kullanımda olan pantolon, kazak gibi giysiler tenis maçlarında ve antrenmanlarında kullanılamaz. Tenis kulüplerinde ve kurumlarında yönetmenliğin belirlemiş olduğu kıyafetler konusunda dikkat edilmeleri bir zorunluluk haline gelmiş durumdadır.

Tenis Maçları Hangi Sahalarda Oynanabilir?

Tenis maçları kort adı verilen özel sahalarda oynanabilir. Kort adı verilen sahalar tenis maçları için özel olarak hazırlanan alanlardır. Kort sahalarının zeminleri normal sahaların zeminlerinden farklıdır. Yönetmenliğin hazırlamış olduğu belirli ölçüler düzeyinde hazırlanır. Tenis maçlarında 2 adet takım olacağından kort sahalarının ortasından 2’ye ağ bir file gerilir. Bu file kortu 2’ye ayırarak takımların yerlerini belirler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise tenis maçlarında gerçekleşeceği kort sahalarının zeminleridir. Zeminler farklı olacağından dolayı oyuncuların tercih edeceği ayakkabılar da zemine uygun olmalıdır. Ayakkabının tabanı ve taban kısmı ile kort yüzeyi uyum içerisinde olmalıdır. Bu uyumun sebebi ise herhangi bir risk durumunun engellenmesidir.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu kısaltması ile TTF, Türkiye içerisinde tenis sporunun en yüksek bağlı olduğu merciidir. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde şubeleri bulunan bu federasyonun ana merkezi ise Ankara’da bulunan şubesidir. Türkiye Tenis Federasyonu başkanlığını ise Cengiz Durmuş yapmaktadır. 2015 yılında yapılan 5.genel bir seçim doğrultusunda Cengiz Durmuş başkan olarak seçilmiş ve günümüzde de görevine hala devam etmektedir. Başkan olan Durmuş’un hedeflerinden bir tanesi de tenis sporunu global ve aktif bir spor haline getirmektir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor